MSI Bravo 15 B5DD Ryzen 5 5600H RX 5500M 4GB Graphics 15.6 inch FHD 144Hz Gaming Laptop
- Stock: Call For Price
- Brand: MSI
- Model: Bravo 15 B5DD
Key Features
- Processor: Ryzen 5 5600H (L2 3MB & L3 16MB Cache, 3.3GHz Up to 4.2GHz)
- RAM: 8GB DDR4, Storage: 512GB SSD
- Graphics: AMD Radeon RX5500M 4GB GDDR6
- Features: Backlit Keyboard, 180° Hinge rotation, Type-C
| Basic Information | |
| Processor | AMD Ryzen 5 5600z (3.3GHz up to 4.2GHz) Processor Core: 6, Processor Thread: 12 |
| Display | Display Size: 15.6 Inch, Display Resolution: FHD (1920x1080), Refresh Rate: 144Hz |
| Memory | 8GB DDR4 3200Mhz 2 Slot |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | |
| Chipset | Integrated SoC |
| Graphics | |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Model | GDDR6 |
| Graphics | AMD Radeon RX 5500M |
| Camera & Audio | |
| Microphone | Yes |
| Speaker | 2x 2W |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Features | Single-Color, Red |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Storage | |
| Extra M.2 Slot | No |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen3x4 SSD |
| Supported SSD Type | NVMe PCIe |
| Network & Connectivity | |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| LAN | Gb LAN |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6 |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x (4K @ 60Hz) HDMI |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Optical Drive | N/A |
| USB 2 Port | 1x Type-A USB2.0 |
| USB 3 Port | 2x Type-A USB3.2 Gen1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C USB3.2 Gen1 |
| Power | |
| Adapter Type | 150W adapter |
| Battery Capacity | 53.5 Whr |
| Battery Type | 3-Cell |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 years |
MSI Bravo 15 B5DD Ryzen 5 5600H RX 5500M 4GB Graphics 15.6 inch FHD 144Hz Gaming Laptop
The MSI Bravo 15 B5DD features Ryzen 5 5600H Processor (L2 3MB & L3 16MB Cache, 3.3GHz Up to 4.2GHz) and 8GB DDR4 3200Mhz RAM. The AMD Ryzen 5000 Series Mobile Processor power the next generation of multithreaded tasks and provides lightning-fast responsiveness and efficient battery life for your passions at work that keep you productive and entertained anytime, anywhere. It has 2 SO-DIMM slots that support up to DDR4-3200 Memory Type and has a 64GB Max Capacity. It has 512GB NVMe SSD and also comes with extra room for an upgrade. The MSI Bravo 15 B5DD is integrated with AMD Radeon RX5500M 4GB GDDR6 Graphics and it has a 15.6" FHD (1920x1080), 144Hz IPS-Level display. It has a Red Backlight Keyboard. The optimized 1.5mm key travel and the responsive feedback of each keystroke on the MSI Bravo 15 B5DD make the typing experience more ergonomic. The backlit keyboard illuminates the keys brilliantly so you can easily record your passionate things in dimly lit situations. The laptop is equipped with Gb LAN, 802.11 ax Wi-Fi 6 + Bluetooth v5.1 for better communication options. It is equipped with two USB-A, which makes connecting devices easier. With the micro SD card reader and HDMI output, you can capture vivid pictures without any hassle and enjoy various experiences in life. With extreme mobility easily keep up with your fast-paced lifestyle. The MSI Bravo 15 B5DD Ryzen 5 5600H 15.6" FHD Gaming Laptop comes with 2 years of warranty.
MSI Bravo 15 rx 5500m
The MSI Bravo 15 RX 5500M is a budget-friendly gaming laptop that combines AMD’s powerful Ryzen processors with Radeon RX 5500M graphics for a solid gaming experience. With a sleek, brushed aluminum design, it features a 15.6-inch Full HD display with a 120Hz refresh rate, ensuring smooth visuals during fast-paced gameplay. Powered by AMD Ryzen 5 or 7 CPUs, 8GB or 16GB of RAM, and fast SSD storage, the Bravo 15 delivers reliable performance for both gaming and multitasking. The Radeon RX 5500M GPU offers decent 1080p gaming capabilities, handling popular titles with ease. It also includes a red-backlit keyboard, Nahimic 3 audio, and Cooler Boost 5 technology to keep temperatures under control.
MSI Bravo Laptop Price in Bangladesh
The MSI Bravo 15 B5DD gaming laptop is available in Bangladesh with prices ranging from ৳97,000 to ৳115,000, depending on the retailer and specific configurations. This model features an AMD Ryzen 5 5600H processor, 8GB DDR4 RAM, a 512GB SSD, and an AMD Radeon RX 5500M 4GB GDDR6 graphics card. It also boasts a 15.6-inch Full HD display with a 144Hz refresh rate, providing smooth visuals for gaming. Notable features include a red-backlit keyboard and Cooler Boost 5 technology for efficient thermal management.